Spätné ohliadnutie za sezónou jar 2010
26.06.2010 20:22Táto sezóna bola mnohými považovaná za dobrú sezónu. Ja som toto nadšenie nezdieľal. Je to najmä preto, lebo sa plánovalo veľa „inteligentných“ anime a ja také moc nemusím. Som fanúšik moe a chcem vo voľnom čase hlavne moe. V robote a škole mám dosť serióznych vecí a preto, keď pozerám, tak chcem oddychovať. Našťastie pre mňa a nešťastie pre „fajnšmekrov“ sa táto sezóna ukázala byť nie až tak inteligentná a dobrá. Našiel som si tam svoje nenáročné veci a dokonca tam bola aj jedna očakávaná pecka v podobe Angel Beats. Mal to byť konečne ďalší veľký Key seriál. Z minulej sezóny pokračovali dve dobré série Seikon no Qaser a Durarara. Dohromady to urobilo zo sezóny jar 2010 celkom slušné obdobie pre anime.
Urobím tu výber z vecí ktoré som pozeral.
B gata H kei
Yamada je už stredoškoláčkou. A je stále panna. Dala si predsa predsavzatie, že si na strednej nájde sto milencov. Zatiaľ sa tak nestalo. Kde začať? Veď Yamada o sexe nevie vôbec nič. Možno by bolo dobré začať niekým kto o sexe vie asi toľko koľko ona, teda panic. Jej spolužiak Kosuda presne spĺňa tieto kritéria. Bude s toho niečo. Sexuchtivá prekrásna Yamada a hanblivý obyčajný Kosuda. Podarí sa im stratiť spolu panenstvo. A čo keď jedného dňa Yamada zistí, že sa do Kosudu zamilovala. B gata H kei je rýchla komédia zameraná na problém, ktorý sa doposiaľ v anime veľmi nepreberal. Ako o to prísť. Postava Yamady je skvele zvládnutá aj vďaka skvelej práci Tamura Yukari (Togame, Katanagatari), ktorá jej zapožičala hlas. Spočiatku sa to javilo ako tuctová ecchi komédia, založená na štvorpanelovej mange, ale nakoniec si to získalo množstvo divákov.
Angel Beats!
Spočiatku sa to javilo ako najväčšia seriálová bomba tohto roku. Scenár mal na svedomí Maeda Jun, ktorého všetci poznajú zo skupiny Key. Dizajn postáv urobil Na-Ga. Táto formácia zatiaľ neurobila nič, čo by nebolo hitom. Špecialisti na drámy a smutné dievčatá, znamenali očakávania na úrovni ich predošlých super anime typu Kanon 2006 a Clannad. Postupne sa začali objavovať prvé nedostatky. Dej bol zhustený do 13 epizód, čo spôsobovalo nedostatok miesta pre rozvíjanie jednotlivých postáv, ktorých tam bolo naozaj veľa. Niektorí kritizovali podobnosť s Haruhi Suzumiya či s Matrixom. Práve táto podobnosť, bola pre mňa jedným veľkým plus. Angel Beats je príbeh o chlapcovi menom Otonashi, ktorý sa jedného dňa preberie z amnéziou na školskom nádvorí. Tam stretne dievča menom Yuri ako mieri ostreľovaciou puškou na jednu študentku prechádzajúcu sa po škole. Tvrdí, že je to bytosť zvaná anjel a že ju musí zastaviť skôr, ako ich všetkých dostane. Otonashi sa neskôr dozvedá, že toto všetko je už svet po smrti a on sám, že vraj zomrel. V tomto svete skupina ľudí bojuje proti bytostiam zvaným anjeli, ktorý dohľadajú na poriadok. Táto skupina rebeluje proti bohu a proti svojmu osudu. Otonashi sa pridá do takzvanej SSS brigády, ktorú vedie Yuri. Čo je skutočnosť? Čo je pravda? Bojuje SSS brigáda za správnu vec? A aké ma Yuri skutočné motívy. Nie je to len jej skreslený pohľad a osobná pomsta, ktorá ju poháňa smerom ku krvavým bojom. Aj napriek nedostatkom, patril Angel Beats medzi top seriály tejto sezóny.
Mayoi Neko Overrun
Príjemné prekvapenie tejto sezóny. Je to typická háremovka a komédia. Ťažiskom tohto diela sú dobre spravené postavy. Priniesli nám tri archtypy postáv: Serizawa Fumino (tsundere), Umenomori Chise (oujo-samu) a Kiriya Nozomi (kuudere). Na tieto postavy sa bude ešte pamätať. Okrem postáva a pár, teraz už legendárnych scén, medzi ktoré patrí aj pingpongová scéna, Mayoi Neko Overrun nič prevratné nepriniesol.
Ikkitousen Xtreme Xexecutor
Ďalšia vec zo série Ikkitousen. Ako nová postava tam tento krát pribudla Bachou Mouki. Táto séria sa ničím nelíšila od predošlých. Boj, ecchi, legenda o troch kráľovstvách. Naviazali na druhú sériu Ikkitousen Dragon Destiny.
K-on 2
Druhá séria populárneho škandalózneho K-onu. Anime naväzuje na predošlú sériu a rozpráva ďalej o osude členiek hudobnej skupiny After School Teatime v takom zložení ako sme ich poznali z jednotky: lenivá hlavná hrdinka gitaristka Hirasawa Yui, výrazná pragmatická basistka Akiyama Mio, ležérna hyperaktívna bubeníčka Tainaka Ritsu, bohatá lesbická klaviristka Kotobuki Tsumugi a usilovná talentovaná Nakano Azusa. Ako prvá séria aj dvojka sa niesla v duchu slice of life nenáročnej komédie zo sveta amatérskej školskej dievčenskej kapely.
Working!
Najväčšie prekvapenie sezóny. Komédia z každodenného života personálu jednej reštaurácie. Výborné vtipy, skvelé postavy, nevšedný setting. Kto mohol čakať, že sa z toho vykľuje taká dobrá vec. Jednoznačne odporúčam.
Arakawa Under the Bridge
Ďalšie dielo z dielne štúdia Shaft. A musím povedať, že je naozaj typické shaftovské. Je to až absurdná komédia, ba paródia na ľudské zvyky modernej spoločnosti z pohľadu bezdomovcov, žijúcich pod mostom pri tokijskej rieke Arakawa. Vytvorilo sa tam nezvyčajné spoločenstvo bytostí do ktorého jedného dňa prenikne aj hlavný hrdina, bohatý majiteľ úspešnej firmy. Stretne tam ženu svojho života, mladé dievča, ktoré tvrdí, že je z venuše. Arakawa sa stal dosť populárny seriál, ktorý ponúka jednoduchú komédiu pre menej náročného diváka, ale aj hlbšie myšlienky a alegóriu pre náročnejšieho diváka. Musím pochváliť aj postavy a chara dizajn.
Shin Koihime Musou – Otome tairan
V poradí už tretia séria zo seriálu Koihime Musou podľa rovnomennej hry. Aj v tejto sérii sa vydávame späť v čase do éry legendárnych čínskych troch kráľovstiev. Príbeh sa opäť odohráva okolo postavy Kan’u Unchou, Chouhi Ekitoku a Ryubi Gentoku. Je to presné pokračovanie druhej série Shin Koihime Musou. V tejto sérii sa už konečne venovali aj kráľovstvu Nanban. Celá stará Čína je ohrozená prevratom v kráľovskom meste Rakuyou, kde sa k moci dostane Choujou v mene Toutaku a uvrhne na generála Kashin kliatbu, ktorá ju má postupne zmeniť na vec, ktorú najviac nenávidí, na mačku. Kan’u Unchou sa jej rozhodne pomôcť a pridá sa k lordovi Enshou aby urobili spoločný puč. Je to typický Koihime Musou štýl z množstvom pekných moe postáv. Rozhodne nesklamal očakávania z predošlých sérií.
Kaichou wa Maid-sama
Konečne vyšlo aj anime podľa tejto rovnomennej mangy. Je to o živote chudobnej a striktnej predsedkyni školského parlamentu, ktorá si po škole privyrába ako slúžka v jednej kaviarni. Je to romanticko-komediálna shoujo manga a anime ju v tomto kopíruje, ale nezachádzajú až tak do hĺbky. Ničím neprekvapila ani nesklamala.
———
Späť